Skip to content ↓

2022-23 Governors - Who We Are

We have a vacancy on the Governing Board.  We would be particularly keen to attract a governor with financial/ audit experience.  If you're interested, please contact either of the schools to put you in touch with the Chair of Governors                  .

Thank you!

 

 

The Blue Tangerine Federation Governors - Who We Are

HCC Clerk

Tracey Norris

Chair of Governors

Ian Dignum (Head's appraisal)

Vice Chair of Governors

Andrew Summerskill (Pupil Premium, FHEC Link Governor, Head's appraisal)
Stephen Hoult-Allen - Headteacher Governor

Staff Governor

Rachel Andrew

Co-Opted Governors

Aurele Mes Boaye Champion (HR)
Laura Lilly (Safeguarding, CLA)
Ebbah Kwambai (Link Governor for Curriculum)
Nick Griffith

Parent Governors

Poppy Choudhury (Speech and Language Communication Needs, Collett Link Governor)
Gemma Luke 
Gareth Burger 
 
Associate Governors
Jamie Caple (Head of School - St Luke's School)
Jennie Witter (Head of School - The Collett School)
Josh Pollard (DSL for the Federation)
Manda Sides (Head of Operations - Federation)
 
Name 
Governor Type
Governor Role
Date of Appoint'
Term of Office
Business and Financial Interests
Who Aptd the Gov?
Other Gov.

Any material interests arising from Relationships with Governors and/ or Staff
Mr Stephen Hoult-Allen
Headteacher Governor
Headteacher Governor
31 Jan 2019
-
Staff
FGB
DSPL7
Non-Exec director HfL
None
Mr Ian Dignum
Co-Opted
Chair
Head's appraisal
1st March 2021
3 yrs
None
FGB
None
None
Mrs Poppy Choudhury
Parent
Collett Link Governor
14 Jan 2020
3 yrs
None
FGB
None
None
Mr Jamie Caple
Associate
Head of Sch. St Luke's
31 Jan 2019
-
Staff
-
None
None
Mrs Manda Sides
Associate
Head of Operations
31 Jan 2019
-
Staff
-
None
None
Mr Andrew Summerskill
Co-Opted
Vice Chair
Pupil Premium
Finance Action Group Rep.
Head's appraisal
14 Sep 2019
3 yrs
None
FGB
None
None
Mrs Rachel Andrew
Staff Governor
RSE
21 Nov 2021
3 yrs
Staff
FGB
None
None
Mr Josh Pollard
Associate
DSL
31 Jan 2019
3 yrs
Staff
-
None
None
Aurele Mes Boaye Champion
Co-Opted
HR & Finance
1st June 2021
3yrs
None
FGB
None
None
Laura Lilley
Co-Opted
Safeguarding CLA
7 July 2021
3yrs
None
FGB
None
None
Ebbah Kwambai
Co-Opted
Curriculum 
22 Nov 2021
3yrs
None
FBG
None
None
Gemma Luke
Parent 
 
1 March 2022
3yrs
None
FBG
None
None
Gareth Burger 
Parent 
 
1 March 2022
3yrs
None
FGB
None
None
Nick Griffith
Co-Opted
 
1 March 2022
3yrs
None
FGB
None
None

Governor Attendance 2020-2021

Working Parties: Composition

Pay Review

Headteacher’s PM

Ian Dignum

Ian Dignum

Aurele Mes Boaye

Andy Summerskill

Andy Summerskill

HIP (Herts Improvement Partner)

Laura Lilley

 

 
People who have served on the Governing Body in the past twelve months
  • Mr Parris Williams (Associate Governor) left July 2022
  • Mrs Ruth Hammerson (Parent Govenor) Left Feb 2022
  • Mrs Debbie Dornan (Parent Governor) Left Dec 2021
  • Mrs Pauline Mills (Co-Opted) Left Oct 2021