Skip to content ↓

2021-22 Governors - Who We Are

HCC Clerk

Tracey Norris

Staff Governors

Stephen Hoult -Allen (Headteacher Governor)
Manda Sides (Associate Governor)
Rachel Andrew (Staff Governor - term ends September 2021)

Co-Opted Governors

Ian Dignum (Chair of Governors - Children Looked After, Safeguarding, Head's appraisal)
Andrew Summerskill (Vice Chair, Pupil Premium & Additional Funding, FHEC Link Governor)
Pauline Mills (Curriculum and Outcomes)
Aurele Mes Boaye Champion (HR)
Laura Lilly (Safeguarding, CLA)

Parent Governors

Poppy Choudhury (Speech and Language Communication Needs, Collett Link Governor)
Ruth Hammerson (Autism, RSE, St Luke's Link Governor)
Debbie Dorman (Mental Health & Equality/Diversity) 

Associate Governors

Parris Williams (Finance)
Jamie Caple (Head of School - St Luke's School)
Jennie Witter (Head of School - St Luke's)
Huw Bucknell (Head of School - Forest House Education Centre)
Josh Pollard (DSL for the Federation)
 
Name 
Governor Type
Governor Role
Date of Appoint'
Term of Office
Business and Financial Interests
Who Aptd the Gov?
Other Gov.

Any material interests arising from Relationships with Governors and/ or Staff
Mr Stephen Hoult-Allen
Headteacher Governor
Headteacher Governor
31 Jan 2019
-
Staff
FGB
DSPL7
None
Mr Ian Dignum
Co-Opted
Chair
Head's appraisal
Safeguarding
1st March 2021
3 yrs
None
FGB
None
None
Mrs Debbie Dorman
Parent
Literacy
Mental Health
Health & Safety
31 Jan 2019
3 yrs
None
FGB
None
None
Mrs Ruth Hammerson
Parent
St Luke's Link Gov. RSE
 1 Nov 2019
3 yrs
None
FGB
None
None
Mrs Poppy Choudhury
Parent
Collett Link Governor
14 Jan 2020
3 yrs
None
FGB
None
None
Mr Jamie Caple
Associate
Head of Sch. St Luke's
31 Jan 2019
-
Staff
-
None
None
Mrs Manda Sides
Associate
Head of Operations
31 Jan 2019
-
Staff
-
None
None
Dr Huw Bucknell
Associate
Head of Sch. FHEC
31 Jan 2019
-
Staff
-
None
None
Mr Parris Williams
Associate
Finance
31 Jan 2019
-
None
FGB
None
None
Mr Andrew Summerskill
Co-Opted
Vice Chair
Pupil Premium
Finance Action Group Rep.
Head's appraisal
14 Sep 2019
3 yrs
None
FGB
None
None
Mrs Rachel Andrew
Staff Governor
RSE
31 Jan 2019
3 yrs
Staff
FGB
None
None
Mr Josh Pollard
Associate
DSL
31 Jan 2019
3 yrs
Staff
-
None
None
Pauline Mills
Co-Opted
Curriculum
1st March 2021
3 yrs
None
FGB
None
None
Aurele Mes Boaye Champion
Co-Opted
HR & Finance
1st June 2021
3yrs
None
FGB
None
None
Laura Lilley
Co-Opted
Safeguarding CLA
7 July 2021
3yrs
None
FGB
None
None

Governor Attendance 2020-2021

Working Parties: Composition

Pay Review

Headteacher’s PM

Ian Dignum

Ian Dignum

Aurele Mes Boaye

Andy Summerskill

Andy Summerskill

HIP

Laura Lilley

 

 
People who have served on the Governing Body in the past twelve months
  • Mr Anthony Bruton (Co-Opted) Left 23 Nov 2020
  • Paul Morgan (Co-Opted) Left 23 Nov 2020
  • Mrs Anna Patsalides (Link Governor) Left 30/12/2020
  • Mrs Ros Wood (Chair of Governors) Left 31/07/2021
  • Ms Claire Kelvin (Co-Opted) Left 31/07/2021